komputery

Mobilność dla każdego

Komputery przenośne zaczęto produkować praktycznie równocześnie z komputerami osobistymi. Jednak w latach osiemdziesiątych miniaturyzacja nie była tak dobrze rozwinięta jak teraz. I owe komputery przenośne to były pudła o bardzo dużych rozmiarach. Były zupełnie niepraktycznie i nieprzydatne.  Na szczęście miniaturyzacja postępowała dalej, producenci sprzętu komputerowego uzyskiwali coraz lepsze rezultaty w tej dziedzinie. Pojawiały się nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki temu dziś możemy się cieszyć komputerami przenośnymi, czyli popularnie laptopami w bardzo szerokim asortymencie. Jeśli ktoś na przykład potrzebuje niewielkich rozmiarów komputerka może sięgnąć po netbooka – czyli komputer o małym ekranie, niewielkich, bardzo niewielkich rozmiarach a jednak całkiem dobrych parametrach sprzętowych. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje laptopa do wydajnej pracy w dziedzinie grafiki nie będzie miał żadnych problemów ze znalezieniem modelu odpowiadającego jego wymaganiom.

Co chwila wielkie firmy produkujące sprzęt komputerowy próbują zaskoczyć czymś swoich klientów. Na przykład firma Miangear wprowadza na rynek laptopa z sześciordzeniowym procesorem Intel Core, dwiema kartami graficznymi wszystko po to, by zaspokoić głód użytkowników pragnących pograć sobie w najnowsze gry na laptopie. Takie specyfikacje jak w wyżej wymienionym laptopie mogły do tej pory mieć tylko komputery stacjonarne. Na szczęście jak widać w tej dziedzinie sporo się zmieniło. Samsung z kolei postawił również na rozwiązania związane z mobilnością. Jego seria komputerów to modele, w których bateria może wystarczyć na ponad dziesięć godzin wytężonej pracy, rozbudowany system łączności bezprzewodowej, ładne i stylowe wykończenie elementów komputera. Seria sprawia, że korzystanie z tych komputerów jest możliwe w wielu warunkach.

Często nawet w takich, w których wydawałoby się, że korzystanie z komputera jest z góry skazane na porażkę. Użytkownicy komputerów przenośnych mogą wybierać i przebierać w bardzo szerokiej ofercie jaka jest dostępna na rynku. I wciąż pojawiają się nowe modele, które nie tylko posiadają lepsze parametry sprzętowe ale zawierają w sobie jakąś innowacyjną funkcję. Eksperci wróżą, że najbliższe lata będą okresem dominacji laptopów nad komputerami stacjonarnymi, przynajmniej jeśli chodzi o użytkowników indywidualnych.

Jak przedłużyć życie baterii w notebookach? To pytanie zadaje sobie niejeden użytkownik sfrustrowany, gdy laptop przestaje działać podczas ważnego spotkania, gdy piszemy ważnego maila itp. Czasami może nam przerwać pisanie w połowie ważnego tekstu, albo uniemożliwić ważną rozmowę z kontrahentem czy z jakąś znaczącą osobą. Wiadomo, że powinno się oszczędzać pobieraną energię, ale jak to robić efektywnie?

Przede wszystkim pamiętaj o zasadach dobrego ładowania akumulatora. Ładować powinno się po wyczerpaniu baterii i zawsze do pełnego naładowania. Korzystanie z laptopa przy ciągłym podłączaniu i odłączaniu kabla nie ma sensu. Poza tym, jeśli nie masz baterii 6-komorowej warto kupić ją – oczywiście dostosowaną do twojego modelu notebooka. Dzięki takiej baterii możesz z marszu zyskać do 4 godzin pracy więcej niż na akumulatorze 3-komorowym. Poza tym pozostaje kwestia oszczędnego użytkowania sprzętu. Wielu użytkowników lubi gdy na ekranie coś skacze, miga, gdy w pasku zadań znajduje się kilkanaście aplikacji, z których wykorzystujemy połowę, kiedy „na wszelki wypadek” mamy uruchomione wszystkie podzespoły i inne urządzenia jakie w ogóle są podłączone do naszego laptopa. Te nawyki trzeba niestety zmienić, jeżeli twoim priorytetem jest długie życie baterii. Wyłącz zatem od razu wszystkie programy, których nie używasz – np. skaner antywirusowy, gdy nie korzystasz z Internetu. Możesz też darować sobie aplikacje odpowiadające za aktualizowanie jakichś trzeciorzędnych programów. Nie musisz tego mieć, a jeśli zapragniesz aktualizacji, zawsze możesz ją pobrać na stronie producenta. Poza tym możesz też zmniejszyć jasność ekranu – LCD też czerpie trochę prądu – wyłączyć nieużywane urządzenia np. WiFi albo Bluetooth, jeżeli ich nie używasz. Bardzo dużo daje dokupienie i załadowanie dodatkowej pamięci RAM, ponieważ komputer nie musi wtedy doczytywać programów z dysku twardego, co również generuje dodatkowy pobór energii. Stosując się do tych wszystkich zasad możesz na prawdę bić rekordy długości korzystania z baterii na swoim notebooku. Nie mówiąc już o ekologicznym aspekcie takiego działania.