wakacje

Notebooki na wakacje

Mówiliśmy już o najnowszych modelach i praktycznych rozwiązaniach w laptopach oraz notebookach. Było o podzespołach i oprogramowaniu. A co z naklejkami na laptopy? Czas pomówić o ozdabianiu naszych mobilnych komputerków.
Kiedy kupujemy nowego notebooka, netbooka czy laptopa jest on z reguły taki sam jak wszystkie inne w sklepie, bez żadnego oryginalnego akcentu. Istnieje niebezpieczeństwo, że jeśli nasz kolega czy koleżanka kupi sprzęt tej samej firmy i w tym samym czasie możemy je ze sobą mylić, a nie jest to wskazane, ze względu na zawarte w nich dane. Oczywiście, niby laptopy są chronione przez różnego rodzaju programiki potwierdzające tożsamość przy logowaniu, jednak nie tylko o to chodzi. Jeśli przyjdziemy do szkoły lub pracy i wymienimy się niechcący sprzętem, po przyjściu do domu nie będziemy mieli dostępu do potrzebnych nam danych. Dlatego lepiej wyróżnić swój sprzęt zanim trafi się niemiła sytuacja. Inna rzecz, że człowiek lubi „oswoić” każdy przedmiot, który do niego należy, nadając mu cechy indywidualne. Wiedząc o tym wszystkim autorzy naklejek stworzyli osobny ich rodzaj – specjalne naklejki na laptop zwane też powszechnie „skinami” (czyli skórkami). Wybór tego rodzaju ozdób jest właściwie nieograniczony. Wzorów nieustająco przybywa, a tematykę czerpie się z całego świata. To coś jak nadruki na koszulkach – mogą być to całe obrazy, nawet reprodukcje autentycznych dzieł sztuki, ale też zdjęcia, np. portret ukochanej osoby, fotki z ulubioną gwiazdą, zespołem czy drużyną piłkarską lub śmieszne, straszne, romantyczne napisy.

„Skiny” możemy kupić, zaprojektować i wydrukować na specjalnym papierze albo po prostu dostać, jako dodatek do kupowanego sprzętu czy do czasopisma komputerowego. Najbardziej poszukiwane przez nastolatków są te z gwiazdami filmu, muzyki czy sportu. Pozwalają mieć swoich idoli zawsze przy sobie. Osoby ceniące sobie oryginalność wolą wyszukiwać rarytasów w sklepach ze sprzętem i na stronach internetowych, albo samodzielnie projektować oddając potem do drukarni.

Do wakacji jeszcze daleko, ale wiosna już za pasem. Cieplejsze dni będą nas skłaniały do wypadów w weekendy pod namiot czy na kemping. Wielu z nas jest nie tylko uzależnionych od laptopa, ale potrzebuje być w ciągłym kontakcie z firmą, znajomymi czy domem. Być może warto pomyśleć jaki sprzęt najlepiej nadaje się do użytku w takich polowych warunkach? Pierwsza sprawa to wytrzymałość obudowy. Tutaj z pewnością nie zawiedziemy się na produktach adresowanych do młodszych użytkowników. Przykładem może być Lenovo Classmate PC. Przeznaczony dla uczniów i studentów, bardzo poręczny, malutki, odznacza się niezwykłą wytrzymałością. Chociaż nie może pochwalić się szalonymi parametrami (procesor Intel Atom N455, tylko 1,6 GHz, ekran 10.1 cala, zintegrowana karta graficzna, pamięć 1 GB) to z pewnością jest wystarczająco dobry by używać go na niedługim urlopie – głównie do komunikowania się ze światem czy zapisywania bloga, albo pisania książki. Zakładając oczywiście, że wyjeżdżamy raczej po to by kontaktować się z przyrodą, a nie siedzieć cały dzień z nosem w ekranie. Na wyjazd warto załatwić sobie do tego urządzenia baterią 6-komorową, która po naładowaniu posłuży nam dłużej.

Inna propozycja to przeznaczony specjalnie do pracy w podróży Netbook ASUS EEEPC 1005HA(M)-BLK060S. Jego zaletą jest również niewielki ekran, lekkość i wytrzymałość. Wbudowana kamera internetowa pozwala na komunikację ze światem także wizualną. Poza tym pomyślany jako narzędzie pracy w samolocie, pociągu czy samochodzie, netbook ten odznacza się dużą odpornością na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Bateria ma podobno wytrzymać do 7 godzin po naładowaniu. Procesor, tak jak w przypadku opisanego powyżej produktu Lenovo pracuje z częstotliwością 1,6 GHz.

Większość laptopów zabieranych na wakacje nie powinna być zbyt droga. Zabieranie drogiego sprzętu pod namiot czy na kemping jest zwykłym objawem snobizmu i może się skończyć tym, że w wyniku jakiegoś nagłego uszkodzenia stracimy nie tylko nasze dane, ale też wiele wart sprzęt. Więc po co ryzykować, skoro można niedrogo załatwić sobie specjalny notebook czy netbook, który w zupełności nam wystarczy w podróży, pod namiot, czy na biwak.