Tworzenie aplikacji Android

System Android – perspektywa

Dziś jest niemal w każdym bardziej zaawansowanym urządzeniu mobilnym, a przecież pojawił się na rynku zaledwie cztery lata temu. Mowa oczywiście o systemie operacyjnym obsługującym komórki, smartphony czy tablety. Tym co sprawiło, że stał się tak popularny jest nie tylko jego – trzeba przyznać – szeroka funkcjonalność, ale też firma, która stoi za cały projektem. Android jest dzieckiem Googla – uwielbianego przez jednych, przez innych znienawidzonego, ale z pewnością przez wszystkich podziwianego jako jedna z najpotężniejszych korporacji na świecie.

Za początek historii tego interesującego systemu trzeba uznać rok 2005. Wtedy to Google wykupił malutką firmę z Kaliforni Android Inc. Jej założyciele pracowali już od jakiegoś czasu nad systemem opartym na opensourceowym Linuxie. W momencie przejęcia projektu przez Google stali się jego pracownikami i stworzyli zespół w dalszym ciągu przygotowujący system do obsługi urządzeń mobilnych. Przez dwa lata sprawa była trzymana w tajemnicy. Wiadomo było jedynie, że Google pracuje nad czymś wielkim i że jest to związane niewątpliwie z telefonami komórkowymi. Wkrótce praca zaczęła wrzeć od plotek, o tym jak to słynna firma działająca na rynku komputerowym próbuje stworzyć własną serię telefonów. Nadano im nawet nazwę gPhone. Dopiero w 2007 roku Google zapewnił, że zamierza zrobić coś o wiele bardziej interesującego. Zaprezentowano po raz pierwszy system Android, natychmiast podpisując umowy o współpracy w producentami różnych urządzeń mobilnych. Powstała OHA (Open Handset Alliance) zrzeszająca Googla, producentów sprzętu takich jak Motorola, Intel, usługodawców sieci – jak Qualcomm i innych. Całe to stowarzyszenie miało i nadal ma za zadanie pracować nad podnoszeniem i rozwojem otwartych standardów dla telefonii mobilnej. Pierwsze wersje systemu nie zachwycały, były tak na prawdę jeszcze w fazie tworzenia. Dopiero po ogłoszeniu konkursu na ciekawe aplikacje do tego systemu w 2008 roku producent aplikacji Android zaczął się na prawdę rozwijać. Dziś najczęściej jest używany w urządzeniach z dotykowym ekranem: telefonach komórkowych, tabletach PC czy czytnikach książek elektronicznych.

Od niedawna po internecie krążą plotki na temat wzbogacenia oferty firmy Samsung w dziedzinie mobilnych komputerów o smartbooka, który na dodatek będzie oparty na systemie Google Chrome OS.    Oficjalnie pogłoski te potwierdził Phil Newton – pracownik australijskiego oddziału firmy. Jak nietrudno się domyśleć smartbook będzie wyposażony w procesor oparty na technologii ARM. Najprawdopodobniej będzie to Qualcomm Snapdragon o zegarze 1,5 GHz. Ponadto 10,1-calowy ekran podświetlany diodami LED, 2 GB pamięci RAM i dysk SSD, który w podstawowej konfiguracji zaoferuje 64 GB pojemności. W opcji mają być dostępne modele o większej pojemności, a także zwykłe HDD. Nie może zabraknąć oczywiście WiFi (b/g/n) i modułu 3G. Bateria ma zapewnić aż 12 godzin pracy! Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze system, który uruchamia się w “aż” 8 sekund (w przypadku dysków SSD)! Czy ten smartbook, który łączy wiele nowatorskich rozwiązań odniesie sukces na rynku? Moim zdaniem tak. Głównym jego atutem jest Android OS – minimalistyczny system operacyjny od wielkiego giganta komputerowego, a także niezwykła żywotność baterii. Chętnie bym przetestował to cacko.

Po szybkim sukcesie netbooków producenci sprzętu komputerowego zachłyśnięci zarabianiem na odgrzewanych, lecz także tańszych, kotletach postanowili zająć się tabletami. Pierwsze z nich miały już swą premierę, inne czekają na stosowną chwilę, by zawojować rynek. Z czym mamy w ogóle do czynienia, na co powinniśmy poczekać i co ewentualnie wybrać?