sklepy Magento

Znowu o laptopach

Branża przenośnych komputerów zaczęła rozwijać się na dobre pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Dopiero wtedy miniaturyzacja oraz nowe podzespoły umożliwiły skomponowanie urządzenia, które można określić jako w pełni sprawny komputer przenośny. Za produkcję laptopów wzięły się natychmiast największe koncerny będące zarówno od lat w branży komputerowej ale również firmy stawiające pierwsze kroki w tej branży.

Na początku laptopy były naprawdę drogimi urządzeniami i raczej nie były tak zwanym dobrem konsumpcyjnym. Z czasem jednak wraz z taniejącymi bardzo szybko elementami budowy komputerów laptopy również znacznie taniały. Jedną marką, która odniosła gigantyczny sukces i pozytywnie zapisała się w pamięci użytkowników jest słynna seria laptopów o nazwie sprzęt komputerowy, które można dostać w sklepach internetowych Magento. Historia tego notebooka rozpoczęła się w roku 1992. To wtedy IBM wypuścił pierwszą serię z tych osławionych czarnych komputerów. Podobno kwadratowy kształt IBM zyskał dzięki japońskiemu pudełku na drugie śniadanie.
Pierwsze serie nosiły numer 700, 750, 701. IBM wypuścił również inne modele z oznaczeniem T – T40, T41, T60. Thinkpady służyły astronautom podczas ich podróży w kosmos i nie chodziło tutaj o propagandowy sukces amerykańskiej myśli technologicznej. Thinkpady to po prostu świetne komputery i sprawdzają się w każdych warunkach. Rekomendacja jaką zyskały dzięki tym podróżom w kosmos jest bardzo znacząca. Seria tych laptopów znana jest z wysokiej wydajności i jakości pracy szeroko komentowana jest ich wyjątkowa odporność na zniszczenia i zabrudzenia. Niektórzy nazywają je kuloodpornymi, tak duża jest wytrzymałość tych komputerów.

Serie T40 zrewolucjonizowały rynek laptopów komercyjnych, były pierwszymi notebookami o parametrach, które w początkach dwudziestego pierwszego wieku mogły konkurować z komputerami stacjonarnymi. Można sparafrazować wieszcza i powiedzieć, że IBM wprowadził laptopy pod strzechy. Od roku 2005 seria Thinkpad trafiła w ręce chińskiej firmy Lenovo, która wykupiła IBM. Nowi właściciele nie zarzucili jednak polityki produkowania serii Thinkpadów i regularnie wprowadzają na rynek nowe lepsze modele. Dla wielu ludzi czarny laptop z kolorowym napisem Thinkpad pozostanie synonimem notebooka. Nie tylko ze względu na sentyment ale również ze względu na jakość. Rynek komputerów przenośnych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu, laptopy lub notebooki, jak popularnie nazywa się te komputery w naszym kraju, były bardzo drogie i nieosiągalne dla przeciętnego zjadacza chleba. Na szczęście wraz z rozwojem nowych technologii i metodami produkcji komponentów do laptopów sprzęt ów znacznie potaniał. I obecnie na polskim rynku sprzętu komputerowego zwykły i przeciętny konsument ma bardzo szeroki wybór komputerów przenośnych.

Producenci laptopów prześcigają się w produkowaniu modeli o coraz lepszych, wyższych parametrach sprzętowych. Dziś standardem są laptopy, które praktycznie niczym nie różnią się parametrami od komputerów stacjonarnych. Dwurdzeniowe procesory, bardzo dobre karty graficzne, dyski twarde o ogromnej pojemności – tak dziś wygląda przeciętny! laptop na półkach sklepowych. A wciąż pojawiają się nowe, o jeszcze lepszych i wyższych parametrach. Firma Sony wypuściła ostatnio niestety tylko na rynek japoński nowy model notebooka, w którym postawiono na multimedialne rozwiązania. Laptop z serii Vaio F posiada możliwość oglądania filmów w trzech wymiarach. Takie rozwiązania jak Full HD czy odświeżanie ekranu z częstotliwością 240 Hz to praktycznie standard w laptopach. Z kolei firma Lenovo wypuściła na rynek laptop, z obrotowym ekranem, który może z powodzeniem służyć jako tablet.

Dziś wielozadaniowość, jeśli chodzi o laptopy, stanowi wyznacznik wielu marek i wielu modeli. Komputer przenośny ma służyć nie tylko jako “maszyna do pisania”. Laptopy stają się tak jak dawniej komputery stacjonarne centrami rozrywki multimedialnej. Użytkownicy kupując najnowsze modele notebooków oczekują od producenta jak najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o parametry techniczne, parametry długości życia baterii (oczywiście im dłużej tym lepiej). Producenci notebooków już dawno obalili stereotyp laptopa jako właśnie owej “maszyny do pisania”. Obecnie laptopy mogą służyć do wszystkich rodzajów wykorzystania komputerów równie dobrze jak tradycyjne PCety. A mają jedną niepowtarzalną przewagę nad komputerami stacjonarnymi – można je zabrać wszędzie. Producenci laptopów potrafią również dostrzec najnowsze trendy, jeśli chodzi o społeczne zachowania użytkowników. Na przykład laptop Packard Bell posiada klawisze, które służą błyskawicznemu połączeniu się użytkownika z różnymi portalami społecznościowymi.